It is recommended:
(a) that the Council approve the allocation of seats on Committees and other Council Bodies as shown on the schedule;
(b) that Members be appointed to Committees in accordance with the names notified to the Chief Executive by each of the Political Groups represented on the Council, to give effect to the approved allocation of seats in (a) above;
(c) that Members also be appointed to Working Groups and other Internal Bodies in accordance with the names notified to the Chief Executive by each of the Political Groups represented on the Council, to give effect to the approved allocation of seats in (a) above;
(d) that the Chief Executive be authorised to make changes to membership of Committees, Working Groups and other Internal Bodies as may be notified to him from time to time by the relevant Political Group to which those seats have been allocated by the Council;
(e) that the appointments to seats remaining to be filled by ungrouped Members shall be made at this meeting.
Minutes:
The Council had before it tables setting out the proposed allocation of seats on Committees and other Council bodies.
Arising thereon:-
Appointment of Committees and Allocation of Seats on Committees and other Council Bodies
Councillor C R Slade MOVED seconded by Councillor Mrs M E Squires THAT:
(a) the tables be approved with regard to the allocation of seats on Committees and other bodies;
Following discussion and upon a vote being taken the MOTION was declared to have been CARRIED.
Note: Councillors: Mrs E M Andrews, Mrs J Roach, L Taylor and Mrs N Woollatt requested that their vote against the decision be recorded.
Councillor C R Slade MOVED seconded by Councillor P H D Hare-Scott THAT:
(b) Members be appointed to Committees in accordance with the names notified to the Chief Executive by each of the Political Groups represented on the Council, to give effect to the approved allocation of seats as determined in (a) above;
Upon a vote being taken the MOTION was declared to have been CARRIED.
Note: Councillor Mrs J Roach requested that her vote against the decision be recorded.
Councillor C R Slade MOVED seconded by Councillor Mrs M E Squires THAT:
(c) Members also be appointed to Working Groups and other Internal Bodies in accordance with the names notified to the Chief Executive by each of the Political Groups represented on the Council, to give effect to the approved allocation of seats as determined in (a) above;
Upon a vote being taken the MOTION was declared to have been CARRIED.
Councillor P H D Hare-Scott MOVED seconded by Councillor R L Stanley THAT:
(d) the Chief Executive be authorised to give effect to such changes to membership of Committees, Working Groups and other internal bodies as may be notified to him from time to time by the relevant Political Group to which those seats have been allocated by the Council.
Upon a vote being taken the MOTION was declared to have been CARRIED.
Councillor Mrs J Roach MOVED seconded by Councillor Mrs N Woollatt THAT:
(e) the appointment to seats remaining to be filled by Members, not being Members of a Political Group, shall be made at this meeting.
Upon a vote being taken the MOTION was declared to have been CARRIED.
Therefore the allocation and the following table were APPROVED including the appointment of Councillor Mrs J Roach to the Scrutiny Committee, the Greater Exeter Strategic Partnership Member Reference Group and as a Planning Committee substitute; the appointment of Councillor R M Deed to the Audit Committee and the Environment Policy Development Group; the appointment of Councillor R J Dolley to the Homes Policy Development Group and the Community Policy Development Group; the appointment of Councillor Mrs N Woollatt to the Economy Policy Development Group, the Standards Committee and the Planning Policy Advisory Group; and the appointment of Councillor D J Knowles to the Environment Policy Development Group, the Planning Committee, the Planning Working Group, the Licensing Committee and the Regulatory Committee.
Scrutiny (12)
Mrs H Bainbridge (C) Mrs F J Colthorpe (C) Mrs C P Daw (C) Mrs G Doe (C) Mrs S Griggs (C) Mrs B M Hull (C) T G Hughes (C) F W Letch (LD) Mrs J Roach (UG) F J Rosamond (ING) T W Snow (ING) N A Way (LD)
|
Audit Committee (7)
Mrs J B Binks (C) Mrs C A Collis (C) R M Deed(UG) R Evans (C) T G Hughes (C) R F Radford (C) L Taylor (LD)
|
Environment PDG (9)
D R Coren (C) C P Daw (C) R M Deed (UG) R Evans (C) R F Radford (C) Mrs E J Slade (C) J D Squire (C) D J Knowles (UG) R Wright (LD)
|
Homes PDG (9)
Mrs E M Andrews (ING) Mrs H Bainbridge (C) D R Coren (C) W J Daw (C) Mrs G Doe (C) R J Dolley (UG) P J Heal (C) F W Letch (LD) J D Squire (C)
|
Community PDG (9)
Mrs E M Andrews (ING) Mrs H Bainbridge (C) Mrs A R Berry (C) Mrs C Daw (C) Mrs G Doe (C) R J Dolley (UG) F W Letch (LD) B A Moore (C) Mrs E J Slade (C)
|
Economy PDG (9)
Mrs A R Berry (C) A J Bush (C) Mrs C A Collis (C) J M Downes (LD) S G Flaws (C) Mrs S Griggs (C) Mrs B M Hull (C) F J Rosamond (ING) Mrs N Woollatt (UG)
|
Planning Working Group (8)
Mrs H Bainbridge (C) Mrs F J Colthorpe (C) P J Heal(C) D J Knowles (UG) F W Letch (LD) B A Moore (C) R F Radford (C) J D Squire (C)
|
Planning Substitutes (7)
K I Busch (C) Mrs C P Daw (C) J M Downes (LD) C J Eginton (C) R Evans (C) Mrs B M Hull (C) Mrs J Roach (UG)
|
Standards (9)
Mrs J B Binks (C) Mrs F J Colthorpe (C) C J Eginton (C) F J Rosamond (ING) C R Slade (C) Mrs E J Slade (C) Mrs M E Squires (C) L Taylor (LD) Mrs N Woollatt (UG)
|
Planning Committee (11)
Mrs H Bainbridge (C) Mrs F J Colthorpe (C) Mrs C Collis (C) Mrs G Doe (C) P J Heal (C) D J Knowles (UG) F W Letch (LD) B A Moore (C) R F Radford (C) J D Squire (C) R L Stanley (C)
|
Licensing Committee (12)
Mrs E M Andrews (ING) A J Bush(C) K I Busch(C) R J Chesterton (C) Mrs F J Colthorpe (C) D R Coren (C) Mrs G Doe C) S G Flaws (C) T G Hughes (C) L Taylor (LD) Mrs E J Slade (C) D J Knowles (UG)
|
Regulatory Committee (12)
A J Bush (C) K I Busch(C) R J Chesterton (C) Mrs F J Colthorpe (C) D R Coren (C) Mrs G Doe C) S G Flaws (C) T G Hughes (C) D J Knowles (UG) L Taylor (LD) R Wright (LD) VACANT (UG) |
GESP Member Reference Forum (5)
Mrs F J Colthorpe (C) P J Heal (C) Mrs B M Hull (C) Mrs J Roach (UG) N A Way (LD)
May 2018 |
Planning Policy Advisory Group (9) Mrs H Bainbridge(C) Mrs A R Berry(C) R J Chesterton (C) Mrs F J Colthorpe (C) Mrs B M Hull (C) F W Letch (LD) F J Rosamond (ING) R L Stanley (C) Mrs N Woollatt (UG)
|
Appointments Panel (5)
Leader Deputy Leader Chairman of the Council Cabinet Member for WE & SS Chairman of Scrutiny
|
C – Conservatives ING – Independent Non- Aligned Group LD – Liberal Democrats UG – Ungrouped Member |
Supporting documents: