The Council had before it tables setting out the proposed allocation of seats on Committees and other Council bodies.
Arising thereon:-
Appointment of Committees and Allocation of Seats on Committees and other Council Bodies
The Chairman MOVED THAT,
(a) the tables be approved with regard to the allocation of seats on Committees and other bodies;
(b) Members be appointed to Committees in accordance with the names notified to the Chief Executive by each of the Political Groups represented on the Council, to give effect to the approved allocation of seats as determined in (a) above;
(c) Members also be appointed to Working Groups and other Internal Bodies in accordance with the names notified to the Chief Executive by each of the Political Groups represented on the Council, to give effect to the approved allocation of seats as determined in (a) above;
(d) the Chief Executive be authorised to give effect to such changes to membership of Committees, Working Groups and other internal bodies as may be notified to him from time to time by the relevant Political Group to which those seats have been allocated by the Council.
(e) the appointment to seats remaining to be filled by Members, not being members of a Political Group, shall be made at this meeting.
Upon a vote being taken the individual MOTIONS were declared to have been CARRIED, with: Councillor F W Letch requesting that his vote against (a), (b) and (c) and that his abstention from voting for (d) be recorded, Councillor Mrs J Roach requesting that her vote against (a), (b), (c) and (e) be recorded and Councillor R Wright requesting that his vote against (a) (b) and (c) be recorded; the allocation and the following table was APPROVED including the appointment of Councillor Mrs J Roach to the Scrutiny Committee and as a substitute to the Planning Committee, the appointment of Councillor J L Smith to the Scrutiny Committee, the Environment Policy Development Group, the Licensing Committee and the Regulatory Committee; the appointment of Councillor R M Deed to the Audit Committee; the appointment of Councillor R J Dolley to the Homes Policy Development Group, the Community Policy Development Group and the Planning Committee; the appointment of Councillor Mrs N Woollatt to the Economy Policy Development Group, the Standards Committee and the Planning Policy Advisory Group; the appointment of Councillor D J Knowles to the Planning Committee, the Planning Working Group, the Licensing Committee, the Regulatory Committee , the Planning Policy Advisory Group and the Greater Exeter Strategic Partnership Member Reference Forum.
Scrutiny (12)
Mrs H Bainbridge (C) Mrs A R Berry (C) Mrs C P Daw (C) Mrs G Doe (C) S G Flaws (C) Mrs B M Hull (C) T G Hughes (C) Mrs J Roach (UG) F J Rosamond (ING) J L Smith (UG) T W Snow (ING) N A Way (LD)
|
Audit Committee (7)
Mrs J B Binks (C) Mrs C A Collis (C) R M Deed (UG) R Evans (C) T G Hughes (C) R F Radford (C) L Taylor (LD)
|
Environment PDG (9)
C P Daw (C) D R Coren (C) R Evans (C) F W Letch (LD) R F Radford (C) Mrs E J Slade (C) J L Smith UG) J D Squire (C) R Wright (LD)
|
Homes PDG (9)
Mrs E M Andrews (ING) Mrs H Bainbridge (C) D R Coren (C) W J Daw (C) Mrs G Doe (C) R J Dolley (UG) P J Heal (C) F W Letch (LD) J D Squire (C)
|
Community PDG (9)
Mrs E M Andrews (ING) Mrs H Bainbridge (C) Mrs A R Berry (C) Mrs C Daw (C) Mrs G Doe (C) R J Dolley (UG) F W Letch (LD) B A Moore (C) Mrs E J Slade (C)
|
Economy PDG (9)
Mrs A R Berry (C) Mrs J B Binks (C) S G Flaws (C) J M Downes (LD) R Evans (C) T G Hughes (C) Mrs B M Hull (C) F J Rosamond (ING) Mrs N Woollatt (UG)
|
Planning Working Group (8)
Mrs H Bainbridge (C) Mrs F J Colthorpe (C) P J Heal(C) D J Knowles (UG) F W Letch (LD) B A Moore (C) R F Radford (C) J D Squire (C)
|
Planning Substitutes (7)
K I Busch (C) Mrs G Doe(C) J M Downes (LD) R Evans (C) S G Flaws (C) Mrs B M Hull (C) Mrs J Roach (UG)
|
Standards (9)
Mrs J B Binks (C) Mrs F J Colthorpe (C) C J Eginton (C) F J Rosamond (ING) C R Slade (C) Mrs E J Slade (C) Mrs M E Squires (C) L Taylor (LD) Mrs N Woollatt (UG)
|
Planning Committee (11)
Mrs H Bainbridge (C) Mrs F J Colthorpe (C) R J Dolley (UG) Mrs C Collis (C) P J Heal (C) D J Knowles (UG) F W Letch (LD) B A Moore (C) R F Radford (C) R L Stanley (C) J D Squire (C)
|
Licensing Committee (12)
Mrs E M Andrews (ING) K I Busch(C) R J Chesterton (C) Mrs F J Colthorpe (C) D R Coren (C) Mrs G Doe C) C J Eginton (C) P H D Hare-Scott (C) T G Hughes (C) D J Knowles (UG) J L Smith (UG) L Taylor (LD)
|
Regulatory Committee (12)
K I Busch(C) R J Chesterton (C) Mrs F J Colthorpe (C) D R Coren (C) Mrs G Doe C) C J Eginton (C) P H D Hare-Scott (C) T G Hughes (C) D J Knowles (UG) J L Smith (UG) L Taylor (LD) R Wright (LD)
|
GESP Member Reference Forum (5)
Mrs F J Colthorpe (C) P J Heal (C) Mrs B M Hull (C) D J Knowles (UG) N A Way (LD)
|
Planning Policy Advisory Group (9) Mrs H Bainbridge(C) R J Chesterton (C) Mrs F J Colthorpe (C) J M Downes (LD) D J Knowles (UG) F W Letch (LD) Mrs B M Hull (C) R L Stanley (C) Mrs N Woollatt (UG) |
Appointments Panel (5)
Leader Deputy Leader Chairman of the Council Cabinet Member for WE & SS Chairman of Scrutiny
|
C – Conservatives ING – Independent Non- Aligned Group LD – Liberal Democrats UG – Ungrouped Member |